מיתוג

מהו מותג?

מתוך אתר ויקיפדיה: “מוּתָג הוא מונח מתחום השיווק המתאר חברה, מוצר, קו מוצרים או שירות, ובהכללה גם גורמים נוספים כמו עמותה, אתר תיירות, מפלגה ואף אדם פרטי.

המונח מותג מתייחס לסך כל העמדות, הרגשות והתפיסות הקיימות אצל הצרכנים בנוגע לאובייקט, ארגון או רעיון מסוים. עמדות ורגשות אלה מכונים לעתים גם “נכסי המותג”. מותג הוא למעשה יצירת “יישות” יש מאין, בדיוק כפי שבעולם החשבונאי-משפטי חברה בע”מ היא “ישות נפרדת” מבעליה, כך גם בעולם השיווק: המותג מהווה “יישות נפרדת משל עצמה” (האנשה) עם: ערכים, אופי, “אישיות” ועוד.

 

המונח העברי, תחדיש שיצר פרופ’ דב יזרעאלי, הוא הלחם של המילים “מוצר” ו”תג”.

מטרתו של המשווק היא לייחס למותג ערכים חיוביים, כמו איכות, יוקרה, הנאה או תמורה טובה לכסף. עם זאת ייתכן בהחלט שלצרכנים יהיו עמדות שליליות כלפי מותג מסוים. הדבר ייחשב בדרך-כלל לכישלון של התהליך השיווקי.

 

בעבר היה נהוג להתייחס בשם מותג רק אל הסממנים הוויזואליים של התאגיד או המוצר, כגון שם, סיסמה (סלוגן או מוטו), סימן מסחרי, לוגו (סמליל) וסימנים ויזואליים אחרים כמו צבעים (צהוב של מקדונלד’ס) או עיצוב (מחשבי iMac של אפל), אולם כיום מקובל להגדיר את הסימנים הוויזואליים רק כחלק מהמותג והם מכונים בשם זהות מותגית.”

אוקיי, הבנתי מה זה מותג, אבל איך ממתגים את העסק שלי? מה מומלץ עבורי?

בתהליך המיתוג נתחיל בדרך כלל מעיצוב הלוגו. לעיתים קרובות אני עובדת עם עסקים קטנים שרוצים לשווק את העסק שלהם ונתקלים בקשיים, היות שאין להם שפה עיצובית אחידה לפרסומים והם “נבלעים בהמון”. לאחר שיש לוגו ­­מעוצב, ניתן להפיק ממנו קווים מנחים לקו עיצובי שיהווה את המיתוג שלכם. צבעים מובילים, גופן איכותי, סלוגן (אם יש), סגנון עיצובי וכו’.

 

המיתוג ישפיע על נראות המוצרים הויזואליים של העסק – אם אלה מוצרים בפועל או שירותים שניתנים ומפרסמים את העסק והעובדים. חבילת מיתוג סטנדרטית לדוגמה לעסק קטן: לוגו, כרטיס ביקור, נייר מכתבים (פורמט המתאים לדפוס ו/או למסמכים ממוחשבים), מעטפות ממותגות, תמונות נושא (קאבר) לדף פייסבוק עסקי ותמונת פרופיל עסקית מעוצבת.

 

כמובן שלכל עסק הייחודיות והצרכים שלו ולכן אתאים לכם את חבילת המיתוג והפרסום הטובה והמשתלמת ביותר עבורכם.